88. İzmir Enternasyonal Fuarı - 1984 - Büyük Gözaltı Oyunu

1398 Kişi İnceledi

1984 - Büyük Gözaltı

88. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda seyirciyle buluşacak olan 1984 - Büyük Gözaltı oyunu George Orwell’in kısa sürede kült mertebesine erişmiş kitabı 1984’ten uyarlanmıştır. 1984 Distopya türünde bir romandır. Geleceğe dair karamsar bir senaryo üzerine kurulu olan kitapta “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi kavramlar ve terminolojiler kullanılmaktadır. 

Romanda oluşturulan dünya üç farklı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Doğu Asya ve Avrasya.Okyanusya, Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan, düşünmeden itaat eden halkın yaşadığı devlettir. Toplumda yaşayan tüm insanlar izlenmektedir. Bu toplumda aynı zamanda bir de muhalif özellikte kardeşlik isimli bir yeraltı örgütü vardır. Örgütün lideri Goldstein ve kardeşlik ise bu toplumun düşmanı olarak görülür. 

Romanın baş kahramanı Winston’ın günlük rutininin bozulup, çeşitli olayların gerçekleşmesiyle okuyucuların aklında Büyük Birader ve Goldstein’in gerçekten yaşayıp yaşamadığına dair soru işaretleri canlanıyor. 

İzmir Enternasyonal Fuarında İsmet İnönü Sanat Merkezinde gerçekleşecek olan oyun için bilet fiyatı 4,5 TL’dir. Ancak online  bilet almamış olanlarda oyun başlamadan önce boş kalan yerlerde Rutkay Aziz’in yönettiği bu keyifli uyarlamayı izleyebilir.

 

88. İzmir Enternasyonal Fuarı Giriş Bilgileri : 

• Fuar giriş ücretleri 4,5 TL dir.
• Online satın alınmış biletlerde kapı giriş ücreti ödenmez. 
• Giriş kapılarında  İzmirim Kart ya da “temassız” özelliğe sahip kredi ve banka kartlarıyla geçiş yapılabilecektir. 
• Engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi elektronik kart sahipleri ücretsiz girebilecektir.
• İzmirim Kart’a sahip olmayan vatandaşlar fuar girişinde bulunan gişelerden tek kullanımlık ve iki girişlik kartlar satın alabilecekler.