• Bir Delinin Hatıra Defteri Oyunu

Bir Delinin Hatıra Defteri Oyunu, İstanbul'da izleyicileriyle buluşuyor. İstanbul tiyatro biletleri Bukupon'da.

2015 Yılında Rusya Yalta Anton C¸ehov Uluslararası Festivalinde u¨lkemize Rus Klasigˆi en iyi yorum o¨du¨lu¨ getiren, 2014 yılında Rusya Arkhangelsk Uluslararası Tiyatro Festivalinde 1000'e yakın Rus seyirciyle Tu¨rkc¸e bulus¸up bir ilke imza atan oyun, bas¸rol oyuncusu Erdem Topuz'un kurdugˆu DIONYSOS TI·YATRO'da 16. yılında seyircisiyle bulus¸maya devam ediyor.

Yazan : Nikolai Gogo
Oynayan : Erdem Topuz
Reji : Erdem Topuz 
Kostu¨m Tasarım : Onur Ugˆurlu

42 yas¸ında olan Aksenti I·vanovic¸ Popris¸c¸in, 7.derece bir memurdur ve gu¨nlu¨gˆu¨ne yazdıgˆı gu¨nlerde neler yas¸andıgˆı anlatılmaktadır. Memuriyetini su¨rdu¨rdu¨gˆu¨ yerdeki ekselansın kızına as¸ık olan ve ekselansına hayran olan Aksenti I·vanovic¸, soylu olanların hayatını oldukc¸a merak etmektedir ve bu merakını s¸u cu¨mlelerle belirtir “Ah, ne kafa var s¸u adamda! Hic¸ konus¸maz ama, hep du¨s¸u¨nu¨r besbelli.

Ne du¨s¸u¨ndu¨gˆu¨nu¨, neler kurdugˆunu bilmek isterdim dogˆrusu.” I·lerleyen gu¨nlerde ko¨peklerle konus¸maya bas¸lar ve Sofi’nin ko¨pegˆinin mektuplarını c¸alar ve Sofi’nin evlenecegˆini o¨gˆrenir. Bu arada Bu I·spanya kralı 8. Ferdinand tahtını terk etmis¸tir. Aksenti I·vanovic¸’in artık ic¸ konus¸maları ile kendisinde kimlik sorunları yas¸andıgˆını belirtmektedir. “Nic¸in ben 7.derece memurum? Neden? Hem belki ben de o¨yle degˆilim yani 7.derece memur degˆilim sadece o¨yle go¨ru¨nu¨yorum aslında bir kont veya generalim ben. Belki kimligˆimi kendim bile bilmiyorum.” cu¨mlelerinde oldugˆu gibi ve artık yeni I·spanya Kralı’nın kendisi oldugˆunu zanneder ve bunu yanında c¸alıs¸an Mavra’ya so¨ylemekle bas¸lar daha sonra insanlara so¨yler.
I·nandıgˆı gibi artık kraldır ve Sofi ile evlenebilecegˆini du¨s¸u¨nu¨r. O¨yku¨nu¨n sonunda Aksenti I·vanovic¸’i akıl hastanesine go¨tu¨ru¨rler ama o da I·spanya’ya gittigˆini ve orada Kral 8.Ferdinand oldugˆunu, kendisine yapılan s¸eylerin I·spanya gelenekleri oldugˆunu inanır. Tahtına oturacagˆını zanneder. Artık akıl hastanesi I·spanya, oradaki deliler halkı, kendisi de oranın kralıdır.
Hepimiz birer Popris¸c¸in degˆil miyiz ? Hayatın bocalamalarında bazen hic¸bir s¸ansımızın olmadıgˆını biliyor, her gu¨n durakları, sokakları, iskele o¨nlerini, kuytuları doldurup umutsuzca etrafımıza bakıyoruz. Aks¸am o bu¨yu¨k aptal kutularında zenginlerin yas¸amını ve bu¨yu¨k as¸klarını anlatan dizileri seyretmiyor muyuz ? Kendimizi o su¨slu¨ dizilerdeki gu¨zel ve zarif kızın sevgilisi olan yakıs¸ıklı, zengin is¸ adamı olarak go¨rmek istemedik mi ? Futbol takımlarının attıgˆı gollere kars¸ılık daha yu¨rekten naralar atmadık mı ? Kendimizi onların yerine koymadık mı ? Varsın hayallerini bir s¸ekilde gerc¸ekles¸tirmis¸ Popris¸c¸in’e deli desinler... Ne gam ?!! 
Oyuncu Erdem Topuz'un agˆzından: "Bu ku¨c¸u¨k adamın hikayesini oynamak, oyunculuk seru¨venimin ve belki de hayatımın en uzun ve en tatlı yolculugˆuydu. Kafamızda binlerce soruyla, su¨rekli pes¸inden kos¸tugˆumuz ve bir tu¨rlu¨ yakalayamadıgˆımız, tutunamadıgˆımız ku¨c¸u¨cu¨k hayatlarımızın bence en gu¨zel o¨zeti olan bu oyunu, umarım oynamaktan aldıgˆım keyifle izlersiniz.”
9%
14 Kasım Pazar - 21:00
Şehinşah Konseri
  • IF Performance Hall Beşiktaş
  • Son 99 Kupon

88,00 TL80,00 TL

30%
13 Kasım Cumartesi - 20:30
Seni Unutmak İstemedim Ki Oyunu
  • Profilo Kültür Merkezi - Batı Ana Sahne
  • Son 99 Kupon

90,00 TL63,00 TL