• Akciğer Oyunu

Akciğer, 7 Mayıs'ta İzmir Atatürk Kültür Merkezi'nde sahneleniyor. İzmir tiyatro biletleri BuKupon.com'da...

Akciğer, 7 Öayıs Perşembe akşamı İzmir Atatürk  Kültür Merkezi'nde İzmirli sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Bu keyifli akşama ortak olmak için Akciğer Oyunu biletlerinizi BuKupon.com'dan satın alabilirsiniz.

Akciğer Oyunu

Neslin devamını sağlamak ölümü yenmenin belki de şimdilik bildiğimiz tek yolu değil midir? Bizden sonra da devam edecek olan dünyaya, bir parça bırakmak. Bizi biz yapan şeylerden hiç değilse birazının o parça ile bu dünyada kalmaya devam edeceğine inanmak. Çocuğumda yaşayacağım ben! Dünyada kalmaya devam edeceğim. 

Belki de bu sebepten -bilincinde olmadan- çocuklarımızı, bizim gibi davranmaları, bize benzemeleri için zorluyoruz. Gelecekte çocuklarımızda var olmayı garantilemek için.

Peki ya bizim yaşam süremizde bu gelecek dünyanın yok olacağına dair bir şüphemiz oluşursa.Hadi somut olarak söyleyelim; iklim değişikliğinin insan yaşamını bizim yaşama süremiz içinde ortadan kaldırabileceği ihtimalinin çok ciddi bir olasılık olduğunu öğrenirsek, çocuk yapar mıyız? Yapmaya kalkarsak buna nasıl neden gösteririz? Nasıl mantığa uydururuz? Ya da yapmamaya karar verirsek, milyonlarca yıldır süre gelen bu dürtüye nasıl itiraz ederiz? Bu karşıtlık Akciğer oyununda; bir gerçeği görmezden gelmek ve gerçeği görmek arasında bir geri bir ileri gidip gelen bir çifte kara komedinin kumaşını işliyor. Akciğer; iklim değişikliği yaşamanın eşiğinde olan bir dünyada, ortadan kalkma tehlikesi ile karşı karşıya kalan insanların sorusunu ironik bir klişe ile sorguluyor; “ Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? işte bütün mesele bu?” 

Bu soru, çiftin içinde bulunduğu boşluğu betimleyen boş bir alanda, çıldırırcasına dönüp duruyor. Sorunun sorgulandığı, sorulduğu ana sıkışıp kalmış bir çift, bu ciddi sorunun olası binlerce cevabının oluşturduğu kargaşa ile kaosa doğru ilerliyor. Bu kaos giderek oyun kendi mekanını ve zamanını oluşturduğu bir düzene, yapıya doğru evriliyor.

 

Akciğer Oyunu Kadrosu

• Yöneten: Mehmet Birkiye
• Yazan: Duncan Macmillan
• Çeviren: Barış Arman 
• Oyuncular: Engin Hepileri, Nergis Öztürk
• Dekor - Işık: Cem Yılmazer 
• Kostüm: Şirin Dağtekin 

41%
28 Kasım Pazar - 17:00
Sevdadır Oyunu
  • Bornova Bozkurt Kuruç Sahnesi
  • Son 99 Kupon

68,00 TL40,00 TL